Jdi na obsah Jdi na menu

Balkánští lídři odhadují „kapacitu“ Joe Bidena a Antony Blinkena

23. 11. 2020

Ještě před volbami se pouštěli zejména lídři ze západní části Balkánu do úvah a spekulací, který ze dvou kandidátů by více vyhovoval jejich politice. Nyní mají jasno, s kým budou mít čest probírat svoje a celého Balkánu problémy vůbec. Jejich spekulace zesílily po publikování jména nejpravděpodobnějšího státního tajemníka, kterým by se měl údajně stát Antony Blinken.

 

Deník Financial Times píše, že Kosovo očekává, že se jeho vztahy s USA zlepší po zvolení Joea Bidena poté, když Trump znevážil desetiletí klíčové americké podpory pro tuto zemi. Konstatování vyplývá z prohlášení Vjosy Osmaniové, prezidentky Kosova, která se vyzpovídala britskému deníku a mimo jiné uvedla: „Každý ví, že nově zvolený prezident Biden není jen pouhým přítelem Kosova. Velmi dobře si uvědomuje naše bolesti.“ Na vysvětlení Vjosa Osmaniová, jako předsedkyně parlamentu, převzala roli úřadujícího prezidenta počátkem listopadu, když Hashim Thaci rezignoval, aby mohl se obhájit před obviněním z válečných zločinů vznesených zvláštním haagským soudem.

Osmaniová ve své zpovědi pro Financial Times dále pokračuje a prohlášení publikovala také na svém twitteru: „Joe Biden zná pravdu a ta je velice jasná a jednoduchá. Srbsko ztratilo Kosovo, neboť zneužilo princip svrchovanosti a územní celistvosti k zabíjení lidí, kteří na tomto území žili. Pokoušelo se o genocidu a páchalo válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Biden o tom ví a blinken-antony.jpgnebude se snažit pravdu překroutit.“

Další rozhovor poskytl předseda srbského parlamentu, bývalý ministr zahraničí Ivica Dačić. Pro ruskou agenturu Sputnik uvedl, že mnohokrát se s Bidenem setkal a jednal. Podtrhl, že Biden se v současnosti chová jinak, než v devadesátých letech, když byl na Balkáně častým hostem. Nevidí problém v Bidenovi, ale v demokratech jako celku: „Oni považují problém Kosova za vyřešený a vůbec neupřednostňují dialog Bělehrad – Priština. Stojí si za uznáním Kosova, a to již v praktické politice. Proto jejich administrativa k nám (Srbům) nebude nakloněna tolik jako Trumpova, která nebyla ničím zatížena v projektu Kosova. Více byla otevřená ke kompromisnímu řešení. Na mezinárodní politické scéně se ale situace změnila a Kosovo již nezastává svoji dřívější pozici a těžko se stává členem nějaké organizace.“

 

Že by byli až kamarádi...

Čteme-li vyznání srbských nebo kosovských politiků nemůžeme si nevšimnout, že se snaží své občany ujistit, jak mají dobré až přátelské vztahy s americkými politiky a že nebude nic stát v cestě snaze a úmyslům dovést kosovskou otázku ke zdárnému konci. Média pokračují v optimistickém tónu politiků. Například server bělehradského radia a televize B92 zvolil titulek: „Jestliže bude Blinken, tak Vučić jej dobře zná“. Autor článku následně přináší Srbům radostnou zprávu: „Pro Srbsko je to dobrá zpráva, neboť Vučić má s Blinkenem dobré vztahy, čímž by mohly pokračovat dobré vztahy navázané s americkou administrativou.“ Na důkaz toho je článek doprovázen sérií pěti fotografií Vučiće, jak jedná s Antonym Blinkenem.

Podle prezidentky Osmaniové, ale stejně tak podle srbského prezidenta Vučiće mají obě strany dopředu zaručené dobré vztahy s Bidenovou administrativou. Jistě nebude nic bránit tomu, aby při příštích jednáních si obě delegace za požehnání USA konečně podaly ruce.

Stejně jako srbská, kosovská tak i bosenská média žijí v naději, že jejich země to má u nové americké administrativy vynikající. Sarajevský deník Oslobodjenje píše: „Válka v Bosně, kdy Blinken začínal svoji kariéru, do velké míry měly události vliv na jeho názory a na mnohé otázky.“ Autor článku vyzdvihuje skutečnost, že „Blinken během volební kampaně Joe Bidena letos v únoru navštívil bosenskou menšinu v USA a vyjádřil vděk za její podporu demokratickému kandidátovi v boji o prezidenství.“

 

Slovinsko lituje a doufá

Hůře je na tom Slovinsko, s Melanií Trumpovpou ztrácí své želízko v ohni v Bílém domě. Navíc premiér Janez Janša způsobil faux-pas, když se unáhlil a předčasně gratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách. Slovinský premiér ještě navíc připsal doušku, že „Biden by byl nejslabším prezidentem v dějinách.“ Janša si to mezi domácími politiky polepil. Předseda slovinského parlamentu Igor Zorčič doprovodil jeho pochybení slovy: „Komunikace na twitteru, kterou jsme viděli - na jedné straně povzbuzování, na druhé ponižování - není určitě přiměřená. Je nediplomatická a nepřispívá k posílení vztahů s USA.“

Nicméně Slovinsko doufá a žije v naději, že Melanie Trumpová na svoji rodnou hroudu nezapomene a nezanevře. Na svoji krajanku stále vzpomínají v jejím rodném městečku Sevnici. Všimla si toho i britská BBC, když její reportér Guy Delauney vyfotografoval ve zdejší cukrárně dort nazvaný po první dámě USA. Popsal dort slovy: „Světlo a zlatá čokoláda se vlní na vrcholku s pěnou z bílé čokolády pokryté krémem.“ Majitelka cukrárny Nusa Vidmarová k tomu říká: „Chtěli jsme, aby byl dort elegantní, aby připomínal Melanii - se zlatem jako Trumpovi a bílou barvou připomínal Bílý dům.“ Podle majitelky do cukrárny přijde řada lidí a ochutnává dort Melanie.