Jdi na obsah Jdi na menu

Za neúspěchem Trumpa stojí Srbové, jejich prokletý software sčítacích mašin

1. 12. 2020

Software pro americké volební stroje byl vyvíjen v Srbsku, kde si jej objednala společnost Dominion Voting Systems (DVS). Donald Trump ve svém jednom z posledních tweetů tuto firmu napadl.

 

V USA pokračuje boj Trumpa za zneuznání volebního výsledku a poukázání na skutečnost, že demokraté a Joe Biden získali hlasy podvodem. Nejprve Trump a jeho lidé uváděli, že demokraté hlady ukradli, ale k tomu chyběly důkazy. Potom začal Trump psát, že za Bidenovým vítězstvím v Michigenu stojí chybující sčítající volební stroje, k nimž dodává software společnost Dominion Voting Systems, pro kterou pracují Srbové a firma má své zastoupení v Bělehradě. Nyní se na sociálních sítích vede debata o tom, že ve společnosti DVS mají zastoupení lidé z demokratické strany jako jsou Clintonovi nebo lidé od předsedkyně Kongresu Nancy Pelosiové, což pochopitelně není pravda. Řeč je o velkém podvodu, kterého se měli účastnit mimo jiné srbští inženýři.

Svůj podíl na rozhořčení mnoha republikánských voličů má samotný Trump, když na svém twitteru napadl hlasovací systém: „Musí se vytisteny-volebni-listek.jpgprohlédnout a zastavit šíření hrůzy, nepřesností a všeho možného hlasovacím systémem Dominion. Používá se v USA, kdy nám byly ukradeny desítky tisíc hlasů a předány Bidenu.“

Deník New York Times a agentura AP zjistily, že DVS nemá žádný podíl na problémech voleb v Georgii a Michigenu a navíc z pěti volebních strojů byly jen dva od této firmy

Nakonec vše kolem systému DVS došlo tak daleko, že novinářka a korespondentka z Bílého Emeralda Robinsonová si na tweetru začala dělat legraci: „Američané se za poslední tři týdny dozvěděli, že kanadské hlasovací automaty používají software vytvořený přáteli komunistických venezuelských diktátorů a byly navrženy k odesílání hlasů amerických voličů španělským naftovým společnostem se záložními servery v Německu, přístupných Čínou a Íránem!“

Nyní vážně odpověděl mluvčí společnosti DVS Chris Rigga, že „stejně jako řada dalších největších amerických technologických společností se vyvíjí část softwaru například v Asii, Indii, Irsku a na Středním východě. Také část vývoje našeho softwaru se odehrává mimo USA a Kanadu, a to konkrétně v Srbsku. Tato spolupráce trvá již 10 let.“ Dodal k tomu: „Prověřujeme všechny nové zaměstnance, abychom předešli potenciálním bezpečnostním problémům mezi zaměstnanci podílejících se na vývoji produktu. Provádíme rozsáhlé interní testování veškerého nového softwaru, abychom vyhodnotili funkčnost, přesnost a bezpečnost používaného kódu.“